Horečka u dětí

Za horečku považujeme tělesnou teplotu vyšší než 38 °C naměřenou v podpaží nebo teplotu vyšší než 38,5°C naměřenou v konečníku. Horečka je přirozenou obrannou reakcí organismu na virovou nebo bakteriální infekci. Může být vyvolána i očkováním či doprovázet prořezávání prvních zubů u kojenců a batolat. Při horečce bývá dítě unavené, může si stěžovat na bolesti hlavy či bříška, rychleji dýchá. Rychle nastupující horečka je někdy doprovázena zimnicí. Na rozdíl od febrilních křečí je dítě při zimnici zcela při vědomí!

Péče o dítě s horečkou:
Dítě s horečkou by mělo být v klidu, ideálně na lůžku. Dbáme o dostatečný přísun vlažných nebo studených tekutin. Jídlo dítěti nenutíme, obvykle chuť k jídlu nemá, jako přísun cukru (energie) poslouží přiměřeně slazené tekutiny. Místnost by neměla být přetopená, ideální teplota je do 21°C. V případě propocení převlékneme pyžamo a lůžkoviny. Dítě s horečkou vyžaduje trvalý dohled dospělé osoby!

Léčba horečky:
K léčbě horečky lze použít fyzikální opatření a léky, které snižují tělesnou teplotu – tzv. ANTIPYRETIKA. Obecně platí, že na prvním místě je použití léků a fyzikální opatření jsou spíše doplňkovou léčbou pro případy, kdy horečka po podání léků neklesá.
K dispozici jsou preparáty s PARACETAMOLEM a IBUPROFENEM. Oba léky jsou dostupné ve formě sirupu, čípku a tablet. Je dobré mít doma vždy formu léku pro podání ústy i čípek pro zvracející děti. Dávku paracetamolu lze opakovat po 6 hodinách, dávku ibuprofenu po 8 hodinách. Pokud je to nutné, lze podání obou léků střídat. Pokud má tedy dítě často se opakující teplotní špičky, lze každou 3.-4. hodinu podat dítěti střídavě paracetamol a ibuprofen.

Při podání čípku je nutné chvíli přidržet obě půlky zadečku po dobu 2 minut, aby dítě čípek nevytlačilo.

FYZIKÁLNÍ OPATŘENÍ (ZÁBALY) přicházejí do úvahu u dětí s vysokou horečkou, která rychle nereaguje na antipyretika. Doporučujeme použítí studeného obkladu (např. smotaná plena namočená do studené vody) do třísel. Další možností je koupel dítěte ve vlažné vodě.

Kdy s dítětem s horečkou navštívit lékaře?
Horečka při virových infekcích trvá běžně 2–4 dny a pokud je dítě celkově v dobrém stavu resp. má pouze příznaky nachlazení a přijímá tekutiny a odlehčenou stravu, není nutné, alespoň v prvních dvou dnech, navštěvovat lékaře. Naopak lékaře je nutné při horečce dítěte navštívit vždy v těchto situacích:

  • při vysoké teplotě, která špatně reaguje na antipyretika, při trvání výskytu teplotních špiček po 3 hod (více než 24 hod)
  • u kojenců v prvním půlroce života
  • při změně chování dítěte – nápadná apatie, halucinace, neztišitelný křik
  • křeče, porucha vědomí – volat RZP
  • změna barvy kůže – promodrávání v obličeji, prošednutí
  • opakované zvracení, netolerance antipyretik, odmítání tekutin
  • silná trvalejší či opakovaná bolest břicha
  • vyrážka, krvavé skvrny na kůži
  • silná bolest hlavy
  • bolestivé močení
  • obtížné dýchání, sípání

I před návštěvou lékaře podejte při teplotě dítěti lék na teplotu!

IBUPROFENFiremní názvy: IBUPROFEN, BRUFEN, NUROFEN, IBALGIN, IPROFENEX, IBUMAX
Maximální dávka je 10 mg/kg/dávku podávaná 3x denně po 8 hodinách (tj. 30mg/kg/den)

PARACETAMOL – Firemní názvy: PARALEN, PANADOL, PANADOL BABY….Maximální dávka je 15mg/kg a dávku podávaná 4x denně po 6 hodinách