Nachlazení a kašel u dětí

Toto onemocnění je u dětí velmi běžné a typicky má sezónní výskyt při přechodu teplého a studeného období – tedy jaro a podzim. V naprosté většině případů je příčinou akutní virové onemocnění horních cest dýchacích. Náchylnější k projevům nachlazení jsou děti předškolního věku, které mohou mít až 6 epizod do roka, aniž by to znamenalo poruchu obranyschopnosti. Hlavním rizikovým faktorem je návštěva kolektivních zařízení, nejhorší bývá první rok docházky dítěte do mateřské školky.

Průběh nemoci
Prvními projevy většinou bývá mrzutost dítěte, rýma, škrábání v krku, suchý dráždivý kašel, teplota. Příznaky se většinou stupňují první 2 – 3 dny, poté ustupují teploty a kašel se stává vlhčím a méně dráždivým. Dítě začíná odkašlávat, rýma může být hustší. Většinou do 7 až 10 dnů od počátku nemoci příznaky odeznívají. Předškolní děti mohou odkašlávat po akutním infektu i několik týdnů, aniž by to znamenalo komplikaci virózy. Tento průběh nachlazení je zcela přirozený a probíhá takto i bez jakékoliv léčby.

Léčba

Léčba nachlazení je symptomatická, to znamená, že pouze zmírňujeme příznaky po dobu přirozeného průběhu onemocnění. Je nutno přijmout fakt, že neexistuje žádný zázračný lék „na kašel“, který by odstranil veškeré příznaky nachlazení během 24 hodin.
Ke zmírnění vstupního suchého dráždivého a bolestivého kašle lze užít léky tlumící kašel, tzv. antitusika (STOPTUSSIN, DITUSTAT, ROBITUSSIN, TUSIN, SINECOD …).

Velmi příznivý efekt na počáteční stadia nachlazení má „obyčejný“ čaj s medem a citrónem, popřípadě zázvorem.  Noční kašel lze alespoň částečně příznivě ovlivnit podáním kapek FENISTIL® na noc, příznivě působí i na noc podaná antipyretika (PARALEN, NUROFEN). Dítě by mělo mít více pod hlavou, spát v chladnější místnosti, pomáhá zvlhčení vzduchu kolem postýlky.

V případě rýmy, zvláště u nejmenších dětí, je důležité udržet nos průchodný. Na místě je odsávání sekretu z nosu malých dětí či nenásilné smrkání. Před odsáváním je vhodné prokapat nos přípravky s mořskou vodou k usnadnění odsátí hlenu.

Antibiotika, včetně lokálních do nosu, nejsou u běžného nachlazení, byť provázeného teplotou, indikována.

Po odeznění akutní fáze nemoci dejte dítěti týden čas na postupné přivykání běžnému rytmu – REKONVALESCENCI. Náhlý přechod z postele do plné zátěže a do kolektivu má často za následek další infekci, která snadno nasedne na nedohojenou sliznici dýchacích cest.

Běžné nachlazení, tak jak je popsáno výše, je onemocněním, které můžete zvládnout doma sami a nemusíte při nekomplikovaném průběhu k lékaři, kde vystavujete dítě riziku získání dalších infekcí.

Lékaře doporučuji navštívit, když:

  • teplota trvá déle než 2-3 dny
  • dítě obtížně nebo sípavě dýchá
  • dítě opakovaně zvrací a nepřijímá tekutiny
  • nedochází k odeznění příznaků po 7 – 10 dnech nebo se ataky nachlazení opakují v krátkých intervalech